AJAKIRJA UUDISKIRI 8–9/2023

 
 

AJAKIRJAS

Uued lood veebis

Lugejaküsitluses osalejad peavad oluliseks kõiki ajakirja lugemisvõimalusi ja väärtustavad ajakirja kui erialateabe usaldusväärset ja kindlat allikat. Senisest enam oodatakse, et julgemalt räägitaks ka valdkonna kitsaskohtadest.


Korraldame koos Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsiooni ja MTÜ-ga Wikimedia Eesti 10.–20. septembrini sotsiaaltöö terminoloogiatalgud. Osaleda võivad kõik soovijad, kogu info on leitav talgute lehel.

Sotsiaaltöö Vikipeedia artiklite kirjutamistalgud
 
 

Sotsiaal- ja tervisevaldkonna integratsiooni teemalise detsembrinumbri artiklite esimene tähtaeg on 9. oktoober, ettepanekud saab kooskõlastada meiliaadressil ajakiri@tai.ee.

 

Ajakirja saab piiratud kogusel tellida ka paberil. Eeskätt on see võimalus mõeldud kohalikele omavalitsustele, sotsiaalvaldkonna asutustele ja raamatukogudele.

 
Telli paberil
 
 

TERVISE ARENGU INSTITUUDIS

Kampaania Septembris ei joo kutsub taas alkoholitarvitamises pausi pidama. Alkohol ei pea olema igapäevaelu tavaline osa, sest see koormab nii füüsilist kui vaimset tervist.


TAI korraldas koos Dementsuse Kompetentsikeskusega suvel dementsusesõbralikuks pürgivate hoolekandeasutuste võrgustiku töötoa „Kuidas suhelda meediaga“ ning suvekooli „Kuidas läbi viia meeldejääv ja mõjus sisekoolitus“. Üritused olid mõeldud hoolekandeasutuste sisekoolitajatele, kes on varem võtnud osa dementsuse teemalisest koolitusprogrammist.

 
 

TUNNUSTUS

Vägivallaennetuse tunnustusauhinna pälvisid kaheksa tublit inimest, kes on eriliselt silma paistnud võitluses lähisuhtevägivalla, laste ja naiste vastaste kuritegude ning inimkaubanduse vastu.

 

Kandideerimine auhinnale Access City Award 2024 kestab 18. septembrini. 

 

Integratsiooni Sihtasutus koos kultuuriministeeriumiga ootab 18. septembrini kandidaate lõimumispreemiatele neljas kategoorias: lõimumise raudvara, aasta sillalooja, aasta säde, aasta sõnumikandja. 

 

Euroopa Komisjon kutsub üles andma 29. septembriks teada headest või paljutõotavatest praktikatest vaimse tervise valdkonnas edenduse, ennetuse ja varase märkamise ning sekkumise teemal. 

 
 

SÕJAPÕGENIKE TOETAMINE

Alates 26. augustist on ukrainakeelne nõustamine võimalik sotsiaalkindlustusameti spetsialistidega kokku leppida helistades kriisitelefonil 116 006 või kirjutades kriisiabi@sotsiaalkindlustusamet.ee.

 
 
 

Infotelefon 1247 aitab ka teiste Ukraina sõjapõgenikega seotud küsimustega.

 
 

ESTA UUDISED

ESTA-l on valminud sotsiaalvaldkonna mentorite andmebaas. Mentorid saavad andmebaasiga liituda, kandideerimine kestab 30. septembrini.

Sotsiaalvaldkonna mentorlus

Kuni 10. septembrini on avatud on kandideerimine kohalike omavalitsusjuhtide arenguprogrammi. Koolitusprogramm koosneb viiest kahepäevasest moodulist, mis toimuvad üle Eesti.

 

13.–14. septembrini toimub ESTA sügiskool „Vaimne tervis ja enesejuhtimine – praktilised soovitused ja näited

 

Registreerimine sotsiaaltöö aastakonverentsile „Sotsiaal(t)öö – kuhu ja kellega liigub?“ 11.–12. oktoobril Tartus on lõppenud, tutvu konverentsi kavaga.

 

Dokumentide vastuvõtt sotsiaaltöötaja ja tegevusjuhendaja kutse taotlemiseks kestab 1. oktoobrini. 

 

ESTA tegemistega saab ennast kursis hoida kodulehe, FB-lehe ja Instagrami kaudu.

 
 

EELNÕU

Sotsiaalministeerium esitas augustis kooskõlastamiseks sotsiaalhoolekande seaduse ja rahvastikuregistri seaduse muutmise seaduse eelnõu. Senine intellektipuudega inimestele mõeldud igapäevaelu toetamise teenus plaanitakse asendada päeva- ja nädalahoiuteenusega. Täpsustatakse töötamise toetamise teenuse sisu ja kirjeldust: muudatus võimaldab suurema toetusvajadusega inimestel teha tööd ja arendada tööoskusi kaitstud tingimustes. Loe ministeeriumi pressiteadet

 

Sotsiaalministeerium soovib lõpetada posti teel toetuste kojukanne inimestele, kellele makstakse mõnda muud toetust arvelduskontole. Muudetakse ka mõned teised toetuse maksmise põhimõtted

 

Kavandatav seadusemuudatus muudab õiglasemaks väikelapse vanemate haigus- ja hooldushüvitiste arvutamise põhimõtted.

 
 

HUVIKAITSE

Eesti Puuetega Inimeste Koda (EPIK) esitas arvamuse sotsiaalhoolekande seaduse ja rahvastikuregistri seaduse muutmise seaduse eelnõule, kus juhib tähelepanu vajadusele puudutatud sihtrühmi seadusloomes kaasata ning säilitada päeva- ja nädalahoiu ning töötamise toetamise teenuse korralduse paindlikkus.

 

EPIK esitas arvamuse mootorsõidukimaksu seaduseelnõu väljatöötamiskavatsusele, kutsudes üles arvestama maksu kehtestamisel puuetega inimeste olukorraga.

 

Lastekaitse Liit toetab ravikindlustuse seaduse täiendamise seaduse eelnõu ja avaldab heameelt, et eelnõu aitab muuta vanemahüvitise järgne haigus- ja hooldushüvitise arvestamise regulatsioon õiglasemaks.

 

Lastekaitse Liit esitas sotsiaalministeeriumile arvamuse ka perehüvitiste seaduse ja teiste seaduste muutmise eelnõu väljatöötamise kavatsusele, kus toetab riigi taotlust keskenduda toitjakaotuspensioni maksmisel lastele.

 
 

SÜNDMUSED JA KOOLITUSED

Konverents "Sotsiaal(t)öö – kuhu ja kellega liigub?"

Rohkem sündmusi leiad Sotsiaaltöö sündmuste kalendrist

 
 

SOTSIAALMINISTEERIUMIS

Viimane riigile kuuluv üldhooldekodu anti üle omavalitsustele. Alates septembrist on Koeru hooldekodu Järva vallale ja Paide linnale kuuluva aktsiaseltsi Koeru Hooldekeskus omandis. 

 

Projekt „Ämmaemanda koduvisiidid esimesel eluaastal“ näitas, et riigi tasandil on vaja tugevamat pühendumist süsteemsele ennetustegevusele. Universaalne sünnitusjärgne koduvisiit toetab peret ja aitab ennetada hilisemaid riske.

 

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab sel sügisel COVID-19 vastu vaktsineerimist riskirühmadele, kuhu kuuluvad 60+ vanused ja riskihaigustega lapsed ning -täiskasvanud

 

Teises kvartalis jagati toimetulekuraskustes inimestele riiklikult ostetud toiduabi enam kui 33 000 inimesele

 

Suvel avati Pärnus ööpäevaringse toega maja kuuele autismidiagnoosiga inimesele. Sellega lõpetati 16 aastat väldanud erihoolekande reorganiseerimine. 

 

Ajaveebis

 
 

SOTSIAALKINDLUSTUSAMETIS

Sotsiaalkindlustusameti Tallinna klienditeenindus võtab alates 1. septembrist inimesi vastu aadressil Paldiski mnt 80

 

Sotsiaalkindlustusameti veebis on kevadel jõustunud ohvriabi seaduse ja ohvriabiteenuste tingimuste selgitamiseks korduma kippuvate küsimuste alaleht.

 

Alates 2022. aasta 1. septembrist, mil jõustus riikliku perelepitusteenuse seadus, on perelepitusteenusel osalenud 667 perekonda.

 
 

AVATUD TAOTLUSVOORUD

Riigieelarvelised meetmed Vaimse tervise teenuse osutamine kohalikele omavalitsustele ning Psühholoogi palga- ja juhendamistoetus kohalikele omavalitsustele ja esmatasandi tervisekeskustele aastal 2023 on avatud kuni 30. novembrini või kuni eraldatud raha lõppemiseni. 

 

Taotlusvoor, mille abil toetatakse mitteõppivate ja -töötavate noorte õpingute jätkamist ja jõudmist tööturule, on avatud 31. detsembrini või kuni eraldatud raha lõppemiseni. Omavalitsused saavad esitada taotlusi noortegarantii tugisüsteemi kasutamiseks ja noortele teenuste osutamiseks. Loe ka pressiteadet

 

Avatud on meede, mille abil saab parandada avalike teenuste kättesaadavust ja kvaliteeti. Taotluste esitamise tähtaeg on olenevalt maakonnast 30. oktoober 2023 või 29. märts 2024.

 

Sotsiaalministeeriumi korraldatavate toetusmeetmete „Vanemaealiste eluaseme toetamine” ning „Hoolekande- ja tervishoiusüsteemi koordinatsioonimudeli rakendamine piirkondades” taotlusvoorud on plaanitud aasta IV kvartalisse. Jälgi infot RTK kodulehel, loe pressiteadet

 

Neljandas kvartalis avatakse omavalitsustele toetusmeede Perepesade loomiseks.

 

Sotsiaalministeerium kinnitas tingimused sotsiaal- ja tervisevaldkonna vabaühenduste toetuse saamiseks. Taotlusvoor avatakse septembri esimeses pooles. Vabaühendused saavad toetust kuues valdkonnas. 

 
 

RIIGIKOHTU LAHEND

Kohtuasi 2-22-7773

Kohus selgitas, et isaduse tuvastamise korral tekib isa ja lapse õigussuhe tagasiulatuvalt alates lapse sünnist ning kohus saab igakuise elatise välja mõista alates elatisehagi esitamisest.

 

Kohtuasi 2-23-2831

Kohus arutas pädeva kohtu määramist kaebuses, millega soovitakse kohustada valla (kostja) munitsipaallasteasutust võimaldama hageja alaealisele lapsele lasteaias puhkeajal muud vaikset tegevust, millega ei kaasneks kohustust viibida voodis.

 
 

TÖÖÕIGUS

 
 

ÕIGUSKANTSLERI SEISUKOHAD

 
 

UURIMUSED JA ANALÜÜSID

Tervise Arengu Instituut (2023). Uimastite tarvitamise mustrid Eestis.

 

Kantar Emor (2023). Meeste nõustamis- ja tervishoiuteenuste kasutamise uuring

 

Praxis (2023). Vaimse tervise ja hariduse valdkonna probleemid ning lahendused.

 

Riigikontroll (2023). Vastutustundlik ja teadlik laenamine ning tarbijakaitse pangaväliste krediidiandjate tarbimislaenude puhul.

 
 
 

Balti Uuringute Instituut (2023). Eesti noortevaldkonna töötajaskonna töötingimused.

 

Eestis on 178 000 „nähtamatut” ehk sotsiaalse tõrjutuse riskis inimest, kelle hulgas on ka sotsiaalala töötajaid. RISEBA Riia Rakenduskõrgkooli eestvedamisel korraldatud uuringu tegi Norstat ja seda tutvustati eri meediakanalites.

 
 

STATISTIKA

Sotsiaalministeeriumi hoolekandestatistika: varjupaigateenust osutasid 2022. a lõpus 19 asutust, kus kokku oli 504 ööbimiskohta. Enamik teenust osutavaid asutusi kuulus kohalikele omavalitsustele. Teenust osutatakse peamiselt kodututele, vajaduse korral ka muul põhjusel, nt kriisiolukord, perekonfliktid vms. 

 
 

PUBLIKATSIOONID

Raamat

  • Emma unistus räägib lastekodus elava tüdruku suurest unistusest leida omale uus perekond. Raamatut on hea kasutada asendushoolduse valdkonnas, kuid see sobib hästi ka selleks, et rääkida kodus või haridusasutustes, mida võivad tunda lapsed, kes on kaotanud oma vanemad ja unistavad oma päris perekonnast.

 

Ajakiri

  • Tööelu ajakirja sügisnumber
  • Ajakirja International Journal of Disaster Risk Reduction eriväljaanne koondab värskeimad teadmised sellest, miks kannatavad kriisides inimeste elu, tervis või vara inimeste enda, kogukonna või ametivõimude püüdlustest hoolimata. Number ilmus Tartu ülikooli kestlikkuse sotsioloogia kaasprofessor Kati Orru eestvedamisel.

Artikkel

Video

 

Taskuhääling

 

Blogipostitus

 
 

TOIMUNUD SÜNDMUSTE SALVESTISED

 

Arvamusfestivali arutelude videosalvestised: 

Kõigi arutelude helisalvestised laetakse üles septembri keskpaigas.

 
 

MEEDIAKAJASTUSED 

Hooldereform

Hooldereformi tegelikkus: Maardu tõstis koduhoolduse teenuse hindu mitmekordselt. Eesti Päevaleht, 04.09. (tasuline artikkel)

 

Vanapaar loeb sente, et mitte kolida hooldekodusse. Õhtuleht, 18.08 (tasuline artikkel)

 

Hooldereform tõi kaasa hooldekodude hinnatõusu. ERR, 15.08 

 

„Hooldereform tõi Räpinas kaasa kahekordse hinnatõusu! Miks oleneb kohatasu sellest, kus sa elad?“ Eesti Päevaleht, 14.08 (tasuline artikkel)

 

Koduhooldus võimaldab viimase hetkeni oma põõsast musti sõstraid korjata. Õhtuleht, 31.08 (tasuline artikkel)

 

Teised kajastused

Elu autistliku lapsega. Viie ema siirad lood: „Elu on raske, kuid hakkad seda mõistma enneolematult sügaval viisil“. Eesti Ekspress, 27.08 (tasuline artikkel)

 

Psüühikahäirega laste vanemad on jõuetud: „Lastekaitsetöötaja ütles, et prooviksin parem ema olla.“ Maaleht, 10.08 (tasuline artikkel)

 

Ursula Zimmermann: kohut tuleks mõista ka süsteemi üle, mis lähedased tegeliku toeta jätab. Õhtuleht, 03.08 (tasuline artikkel)

 

Maarja Krais-Leosk: on olukordi, kus erivajadusega lähedase piiramine vajalik. Aga peaksime märkama ka abivajavat vanemat. Maaleht, 27.07 (tasuline artikkel)

 

Lõuna-Eesti pere hoidis oma teismelist last õues rihmas nagu ketikoera. Eesti Ekspress, 25.07 (tasuline artikkel)

 
 
 
 

© 2023 Tervise Arengu Instituut